Eveleth – Mountain Iron Lions Club Junior Bonspiel
January 13-14, 2018
Contact:  Kelly Klander @ 218-750-0702 / kklander@grccorp.com

 

2018 Bonspiel Results
23 teams from all across the north land competed in the two day bonspiel, 12 in the beginner division and 11 in the competitive division. Congratulations to everyone…especially our Curl Mesabi Juniors!!  

BEGINNERS DIVISION:
Main event winner
Duluth: Alexandra Risdal, Luke Voss, Sarah Magnusen and Ignacio Guzman
Main Event Runners Up
Curl Mesabi: Dylan Celley, Jake Bradach, Gage Kohler and Tori Kohler
2nd Event Winners:
Duluth: Alexa VanLoon, Ava Schapman, Caroline Anderson, Clare Schapman
2nd Event Runners Up
Curl Mesabi: Elyssa Ziegler, Lucy Virant, Hailey Pechonik, Anna Baudette
3rd Event winners:
Duluth: Caleb Undahl, Jordan Hurdknapp, Luis Krutchen, Tommy Cagle
3rd Event Runners Up
Itasca: Bobby Gullickson, John Malich, Jessica Fairbanks, Owen Schedin

 

Curl Mesabi Team Celley – Beginner Division / Main Event Runners Up
Dylan Celley, Jake Bradach, Gage Kohler, Toni Kohler

2018 - Team Celley - Beginner Main Event runner-up

Curl Mesabi Team Ziegler – Beginner Division / 2nd Event Runners  Up
Elyssa Ziegler, Lucy Virant, Hailey Pechonik, Anna Baudette

2018 - Team Ziegler - Beginner 2nd Event runner-up #2

 

COMPETITIVE DIVISION:
Main event winner
Duluth: Sara Olson, Maggie Payette, Kristianna Yecoshenko, Jessica Olson
Main Event Runners Up
Curl Mesabi: Austin Harvey, Bryce Wainio, Cori Ringsred, Maggie Peterson
2nd Event Winners:
Curl Mesabi: Andrew Bird, Morgan Harvey, Caden Croft, Bryce Schriber
2nd Event Runners Up
Chisholm: Jonah Giermann, Zach Quirk, Sofie Anderson, Jaelyn Jordan
3rd Event winners:
Curl Mesabi:Mat MacInnis, Maddie Pots, Brody Haavisto, Ben Pettinelli, Mia MacInnis
3rd Event Runners Up
Curl Mesabi: Caleb Klander, Nick Hagolin, Ethan Zlimen, Steven Kemp
Curl Mesabi Team Harvey – Competitive Division / Main Event Runners Up
Austin Harvey, Bryce Wainio, Cori Ringsred, Maggie Peterson

2018 - Team Harvey - Competitive Main Event runner-up

Curl Mesabi Team Bird – Competitive Division / 2nd Event Winners
Andrew Bird, Morgan Harvey, Caden Croft, Bryce Schriber

2018 - Team Bird - Competitive 2nd Event Winner

Curl Mesabi Team Potts – Competitive Division / 3rd Event Winners
Mat Macinnis, Maddie Potts,Brody Haavisto, Ben Pettinelli, Mia MacInnis

2018 - Team Potts - Competitive 3rd Event winner

Curl Mesabi Team Klander – Competitive Divsion / 3rd Event Runners-Up
Caleb Klander, Nick Hagoline, Ethan Zlimen, Steven Kemp

2018 - Team Klander - Competitive 3rd Event runner-up

 

(Click to expand poster)

2017 - Junior Spiel poster1024_1